Włos jest martwy, zrogowaciałe cząsteczki skóry. Żywą strukturą jest korzeń: to w nim komórki dzielą się, umożliwiając wzrost włosów. Zdrowie loków, ich wygląd, a często ich gęstość zależą od tego, czy korzeń otrzyma niezbędne odżywianie. W skórze ludzkiej, w strefie korzenia, znajdują się gruczoły łojowe, które wytwarzają tłuszcz. Jest to naturalny lubrykant, który otula łuski włosa, natłuszcza je tak, aby się nie zjeżyły, nie rozdwajały, nie łamały, nie leżały płasko, były gładkie i błyszczące.
Jeśli korzeń włosa otrzyma wystarczającą ilość witamin, a gruczoły łojowe będą pracować bezawaryjnie, wówczas nawet długie włosy będą miały wystarczającą ilość odżywienia, będą wyglądać zdrowo i pięknie. Jeśli jednak zostaną zakłócone jakieś procesy wewnętrzne lub pojawią się zewnętrzne czynniki drażniące, pasma zaczynają się rozdwajać, łamać, tracić życie, wysychać, nadmiernie się naelektryzować, tracą połysk, elastyczność, a czasem nawet przypominają słomę.

Możesz przywrócić zniszczone włosy, nawet nie zagłębiając się w przyczyny, które wywołały negatywne zmiany. Ale jeśli zidentyfikujesz, a następnie wyeliminujesz niekorzystne czynniki, uzyskasz długotrwały efekt i wyraźniejszy wynik. W przeciwnym razie sytuacja wkrótce powróci, co oznacza, że będziesz musiał ponownie podjąć działania.
Przyczyny uszkodzeń włosów
Z zewnątrz łodyga włosa jest chroniona warstwą drobnych łusek, czyli łuską. Łuski te ściśle przylegają do siebie, dzięki czemu włosy pozostają gładkie, a wszystkie witaminy, składniki odżywcze i wilgoć zostają w ich wnętrzu zatrzymane. Włosy uznaje się za zniszczone, jeśli łuska włosa jest choćby częściowo zniszczona, np. jeśli część łusek odpadnie, otworzy się lub zrośnie. W rezultacie elastyczny, elastyczny pręt traci potrzebną wodę i staje się mniej trwały.
Z kolei naskórek ulega uszkodzeniu w przypadku niedoboru tłustego środka nawilżającego. Nie może już utrzymać i skleić łusek, odpadają, pręt pozostaje bez zabezpieczenia, a zawarta w nim wilgoć szybko odparowuje.
Przyjrzyjmy się najczęstszym przyczynom, które powodują niedobór tłustego smaru i późniejsze uszkodzenie naskórka.

Brak witamin i mikroelementów
Gdy korzenie otrzymają potrzebne witaminy i mikroelementy, dostarczają je całej łodydze włosa. Witaminy pomagają także regulować pracę gruczołów łojowych, czyli tworzą na naskórku silny film ochronny.
Wszystkie witaminy i mikroelementy są ważne dla zdrowia, jeśli jednak chcesz najpierw zadbać o włosy, to sprawdź, czy nie brakuje Ci witamin A, B, C, D, E. Witamina A (retinol) poprawia kondycję włosów skóry głowy, witaminy z grupy B normalizują wydzielanie sebum, przyspieszają procesy podziału komórek, C (kwas askorbinowy) i D korzystnie wpływają na mieszki włosowe, E pomagają organizmowi lepiej się wchłaniaćwymienione witaminy. Sprawdź także, czy nie masz niedoborów cynku, miedzi, żelaza, wapnia, selenu, manganu, krzemu, fosforu, gdyż pomagają one włosom zatrzymać wilgoć i dobrze wpływają na kondycję gruczołów łojowych.
Dodaj do swojej diety olej rybny, wątrobę wołową, mięso (białe, czerwone), tłuste ryby, marchew, brokuły, zioła, rokitnik, paprykę, owoce cytrusowe, orzechy, fasolę, kaszę gryczaną, płatki owsiane, jajka, mleko, oleje roślinne.
Przyjmuj kompleksy multiwitaminowe po chorobie, a także pod koniec zimy i wiosny, kiedy zmniejsza się ilość przydatnych pierwiastków w pożywieniu. Włosy to jedna z pierwszych struktur, która cierpi na niedobór mikroelementów, ponieważ dla organizmu ważniejsze jest odżywianie tkanek, od których bezpośrednio zależy życie i zdrowie.
Brak wilgoci
Kiedy łuska włosa ulegnie uszkodzeniu, łodyga włosa traci niezbędną wilgoć. Ale niedobór może wystąpić z innych powodów, na przykład, jeśli w samym organizmie nie ma wystarczającej ilości wody. Jeśli nie będziesz pić przepisanej ilości dziennie, wpłynie to negatywnie na produkcję sebum.
Zalecenie jest proste: codziennie pij około 2 litrów czystej wody – to uniwersalna ilość. A jeśli chcesz obliczyć swoją osobistą normę, pomnóż 30 ml przez swoją wagę. Zwiększ dawkę, jeśli dużo ćwiczysz lub się pocisz. Trzeba pić wodę: organizm postrzega zupy i soki jako pożywienie, a kawa powoduje nawet odwodnienie. Jeśli zwykła woda nie smakuje dobrze, dodaj do niej miętę, cytrynę lub ogórek. Pij przed posiłkami, koniecznie wypij szklankę na pusty żołądek zaraz po przebudzeniu.
Kiedy brakuje wilgoci, organizm zachowuje się tak, jakby brakowało witamin, czyli najpierw normalizuje pracę najważniejszych narządów.
Jedzenie szkodliwej żywności
Ilość składników odżywczych jest minimalna w tłustych, smażonych, pikantnych potrawach, bułkach, wypiekach, słodkich napojach gazowanych i alkoholu. Jeśli zjesz takie pokarmy lub wypijesz alkohol, organizm będzie czuł się syty, ale nie otrzyma ważnych dla funkcjonowania mikroelementów. Ale nie myśl, że możesz jeść niezdrową żywność i pić kompleksy multiwitaminowe, aby zrekompensować niedobory witamin. Faktem jest, że produkty te zawierają elementy zwężające naczynia krwionośne, negatywnie wpływające na gospodarkę hormonalną, podwyższające ciśnienie krwi i dodatkowo obciążające organizm. Nawet podaż witamin z zewnątrz nie będzie w stanie zneutralizować szkód.
Czasami możesz sobie pozwolić na zjedzenie czegoś tłustego lub pikantnego, ale nie daj się ponieść emocjom.
Palenie
Tytoń zawiera szkodliwe substancje w dużych ilościach. Zwęża również naczynia krwionośne, więc małe naczynia włosowate odżywiające cebulki włosów mogą nawet całkowicie się skleić, a mieszki włosowe nie otrzymają potrzebnego odżywienia.
Niewłaściwa pielęgnacja, agresywne zabiegi fryzjerskie
Skórka może zostać uszkodzona od zewnątrz, na przykład w wyniku przesuszenia, zranienia lub wystawienia na działanie zbyt wysokich temperatur. Za szkodliwe uważa się:
- Kosmetyki kiepskiej jakości. Być może szampon, odżywka lub inne produkty nie odżywiają dostatecznie tkanek, zawierają mniej witamin niż potrzebują Twoje pasma, są nieodpowiednie dla Twojego rodzaju włosów i przez to nie rozwiązują Twoich problemów z lokami. Ważne jest, aby nie wysuszać włosów, ale szkodliwe jest również ich nadmierne nawilżanie. Jeśli cały niezbędny tłuszcz pochodzi z zewnątrz, zakłóci to naturalne funkcjonowanie gruczołów łojowych. Rozwiązanie jest proste – wybierz produkty, które w pełni Ci odpowiadają.
- Nieprawidłowe mycie. Nie myj włosów zbyt często – spowoduje to jedynie zmycie naturalnej warstwy ochronnej. Znajdź optymalną częstotliwość mycia włosów.
- Przegrzać. Lokówki, suszarki do włosów na gorące powietrze, prostownice, lokówki i inne urządzenia termiczne odparowują wilgoć z powierzchni włosów. Z tego samego powodu nie zaleca się mycia włosów gorącą wodą ani chodzenia bez nakrycia głowy w gorącym słońcu. Ogranicz do minimum korzystanie z urządzeń termicznych, zrób od nich przerwę przynajmniej na tydzień w miesiącu i zastosuj ochronę termiczną. Jeśli korzystasz z suszarki, wybierz ustawienie chłodnego nawiewu i skieruj wiatr w kierunku wzrostu włosów, czyli od nasady aż po końcówki – wygładzi to łuskę włosa.
- Agresywne procedury. Trwała, farbowanie, rozjaśnianie, rozjaśnianie – takie zabiegi niszczą strukturę włosów. Na przykład kompozycje stosowane w kolorystyce podnoszą łuski naskórka, aby wypłukać naturalny pigment. Jeśli nie możesz odmówić agresywnych zabiegów, farbuj tylko odrośnięte końcówki, używaj dobrych farb, a następnie zastosuj intensywną pielęgnację przeznaczoną specjalnie do włosów farbowanych.
- Uszkodzenia mechaniczne. Nie można czesać mokrych włosów, pocierać ich ręcznikiem, używać twardej szczotki, na przykład metalowej, stale używać ciasnych gumek, spinek do włosów ani długo trzymać ręcznika na głowie.

Choroby
Najbardziej dotkliwe skutki dla kondycji włosów i skóry głowy to anemia, zmiany hormonalne, choroby układu pokarmowego i krążenia. Na przykład, jeśli dana osoba ma patologie przewodu żołądkowo-jelitowego, wówczas witaminy i mikroelementy zawarte w pożywieniu nie zostaną całkowicie wchłonięte i nie dostaną się do krwioobiegu, a zatem do mieszków włosowych.
Zawsze monitoruj swój stan zdrowia, w razie potrzeby odwiedzaj lekarza, poddawaj się corocznym badaniom lekarskim i nie zapadaj na choroby przewlekłe.
Jak przywrócić zniszczone włosy

Ponieważ łodyga włosa składa się z martwych komórek, nie może samodzielnie otrzymywać pożywienia; jest dostarczana jedynie przez mieszek włosowy. Dlatego warto dbać o jej zdrowie. Musisz także przywrócić naskórek: jeśli nie skleisz łusek, wszystkie witaminy pochodzące z korzenia nadal nie zostaną zatrzymane w środku.
Czy w ogóle możliwe jest przywrócenie włosów?
Łodyga włosa to martwe komórki, których nie da się regenerować, a ich odżywienie zależy wyłącznie od cebulek. Jeśli wilgoć, której potrzebuje, zostanie utracona z włosów, nie będzie można jej w pełni przywrócić. Uważa się, że uszkodzone pasma należy obciąć, a następnie pracować wyłącznie z mieszkami włosowymi, aby odrastające pasma były zdrowe i mocne.
Ale nie każdy jest gotowy na krótką fryzurę, dlatego na ratunek przychodzą kosmetyki. Ma kilka zadań:
- Przyspiesz wzrost włosów. Nawet jeśli nie jesteś gotowa rozstać się z długością, częściej będziesz obcinać końcówki, dzięki czemu stopniowo całkowicie usuniesz uszkodzone pasma.
- Podaj witaminy korzeniom. Włosy, które odrosną, będą zdrowe.
- Sklej ze sobą łuski naskórka. Będzie to efekt tymczasowy – łuski będą się jeszcze rozchodzić. Ale jeśli stale będziesz używać dobrych kosmetyków, będą one stale się sklejać.
Jeśli chcesz szybko pozbyć się zniszczonych włosów, nie obejdzie się bez dobrych kosmetyków.
Jakich kosmetyków używać?
- Szampon. Poszukaj produktów przeznaczonych do przywracania zniszczonych loków - ta akcja jest zwykle zapisana na opakowaniu. Dobrze, jeśli w składzie znajdują się olejki, gliceryna, pantenol. Wybierz szampon w oparciu o rodzaj włosów i poziom pH. Jeśli masz suche włosy, poziom kwasowości płynu do mycia włosów powinien wynosić poniżej 5.
- Balsam kondycjonujący. Nie zaniedbuj go, bo to właśnie ten produkt domyka uniesione łuski, nadaje włosom gładkość i pomaga zatrzymać wilgoć. W przypadku włosów suchych pH balsamu powinno wynosić 4 lub mniej. Jeśli poziom kwasowości nie jest wskazany, sprawdź, jakie działanie ma produkt. Odżywka odżywcza zapewni szybki wzrost zdrowych włosów, odżywka ochronna pomoże w przypadku częstego korzystania z urządzeń do stylizacji na gorąco i chodzenia po słońcu bez nakrycia głowy, odżywka kondycjonująca zapewni łatwe rozczesywanie, co jest szczególnie ważne w przypadku włosów długich, grubych i cienkich oraz odżywka chroniąca kolor pomogą zachować kolor, a tym samym zmniejszą częstotliwość ponownego barwienia. Zwykle balsamy nakłada się tylko na długość, nie naruszając cebulek, ale są produkty, które działają bezpośrednio na skórę - jest to napisane na etykiecie. Niezależnie od efektu, balsam należy pozostawić na kilka minut i dopiero potem spłukać.
- Maski. Nie są w stanie wypełnić mieszków włosowych i łodyg wilgocią, ale aktywnie je odżywiają i wypełniają przydatnymi substancjami. Nie należy jednak stosować maseczek zbyt często – wystarczą 2-3 razy w tygodniu. W przeciwnym razie jedynie obciążą włosy, przekarmią je, zaburzając naturalne mechanizmy regulacji, odżywiania i nawilżenia. W rezultacie może rozwinąć się uzależnienie od masek, a w niektórych przypadkach możliwy jest nawet efekt odwrotny: produkty, które mają nawilżać, w końcu zaczną wysuszać pasemka. I prawidłowo nakładaj maski: produkty przeciw wypadaniu włosów aplikuj przede wszystkim na skórę głowy, a maseczki kosmetyczne na całej długości, w odległości 5-10 cm od nasady.
- Balsamy, olejki. Takie produkty nie wymagają zmywania, więc działają na włosy w sposób ciągły i dobrze je regenerują. Olejki i balsamy aplikujemy na zniszczone suche lub mokre końcówki po każdym myciu włosów i skutecznie przeciwdziałają rozwarstwianiu się komórek naskórka, czyli pomagają odbudować strukturę włosa. Wiele produktów ma działanie kumulacyjne, które nasila się przy ciągłym stosowaniu kosmetyków. Uważaj jednak, aby olejki nie obciążały włosów, nie nakładaj ich zbyt dużo, w przeciwnym razie pasma będą wyglądać na tłuste.
Dobrze, jeśli używasz wszystkich produktów, a nie tylko jednego, a jeszcze lepiej, jeśli wybierasz kosmetyki z jednej linii. Najczęściej takie produkty wzmacniają się nawzajem, dzięki czemu pożądany efekt uzyskasz szybciej, niż stosując tylko jedną rzecz.
Domowe środki zaradcze

Najlepszy efekt zapewniają sprawdzone, profesjonalne produkty, które sprzedawane są w aptekach i sklepach specjalistycznych. Ale ich działanie można uzupełnić za pomocą masek ludowych: jajka, miodu, owoców, jogurtu, kefiru, henny.
Dobrze sprawdzają się wywary ziołowe, zwłaszcza z pokrzywy, korzenia łopianu, szyszek chmielu, łopianu, mniszka lekarskiego, rumianku, liści brzozy, sznurka, szałwii, nagietka, dziurawca zwyczajnego, melisy, kwiatu lipy. Stosuj je po umyciu włosów lub nawet codziennie. Przygotuj wywary bezpośrednio przed użyciem, nie przechowuj ich, ponieważ zawarte w nich dobroczynne substancje szybko ulegają zniszczeniu.